| Startuj z nami | Dodaj do ulubionych | Księga gości | Forum dyskusyjne | Chat | Newsletter | Powiadom znajomego | Poczta | Facebook | Youtube | Google+ |
Polski English Deutsch
Wybrzeże Słowińskie Słupsk Powiat On-line Powiatowy Portal Internetowy Słupsk Powiat On-line Powiatowy Portal Internetowy Słupsk Powiat On-line Powiatowy Portal Internetowy Słupsk Powiat On-line Powiatowy Portal Internetowy Słupsk Powiat On-line Powiatowy Portal Internetowy Słupsk Powiat On-line Powiatowy Portal Internetowy  
- | - Katalog Firm Słupsk Powiat | Katalog Firm Słupsk | Przetargi | Szukam/dam prace | Bezrobocie | Ogłoszenia | Historia Słupsk Powiat | Kultura i sztuka | Rozrywka - | -
- | - Starostwo Powiatowe Słupsk | Wyszukiwarka | Klimat | Pogoda | Słupsk Powiat w liczbach | Współpraca zagraniczna | Mapa Słupsk Powiat | Społeczność | Turystyka - | -


Słupsk Powiat Słupsk Powiat / Kultura i sztuka / Imprezy kulturalne, sportowe i turystyczne


Ogólnopolski Festiwal Sztucznych Ogni
Ustecki festiwal trafił na stałe do kalendarza imprez letnich. Odbywa się od roku 2001 w pierwszych dniach lipca i uznawany jest za nieoficjalny początek sezonu w kurorcie. To właśnie to wydarzenie bierze pod uwagę wielu urlopowiczów, planujących wypoczynek nad morzem. Pokazy pirotechniczne z towarzyszeniem muzyki przygotowują najlepsze firmy z Polski i innych krajów europejskich. Przez kilka wieczorów na plaży wschodniej oraz w porcie gromadzą się tysiące spragnionych niezwykłych doznań. Festiwal trwa, w zależności od liczby zgłoszonych zespołów, 3-4 dni. Organizatorzy zapewniają dodatkowe atrakcje w postaci koncertów gwiazd, zabaw i konkursów dla widzów. Dla mieszkańców okolicznych miejscowości przygotowana jest dodatkowa komunikacja, by każdy miał możliwość dotrzeć na imprezę i bezpiecznie z niej powrócić.

Warhead – Festiwal Sztuki Alternatywney y Niezależney
Festiwal rockowy, który ugruntowuje swoją pozycję w kalendarzu wakacyjnych usteckich imprez. W 2010 roku odbyła się jego trzecia edycja. Pomysłodawcą i organizatorem Warhead jest Artur Grabarczyk – członek usteckiego zespołu rockowego Parafraza. Zaprasza on do udziału występów w festiwalu zespoły z całej Europy, znane w świecie miłośników punk rocka. W poprzednich edycjach zagrali U.K. Subs, Deadline, Bulbulators czy One Way System. Koncerty odbywają się po zachodniej stronie Ustki, niedaleko portu. Impreza przyciąga wielu fanów muzyki punk, hard core, psychobilly, ska, którym organizatorzy oddają do użytku teren, na którym mogą rozstawić namioty i stoiska gastronomiczne.

Festiwal Filmów Amatorskich UFF(o)A
Festiwal ogólnopolski odbywający się w Domu Kultury w Ustce, w 2010 roku miał swoją siódmą odsłonę. Głównym celem imprezyjest promowanie twórczości młodych filmowców. Projekcje wcześniej zgłoszonych dzieł odbywają się jednego dnia, a nad werdyktem obraduje fachowe jury. Repertuar charakteryzuje się bogactwem gatunków - przez filmy fabularne, dokumentalne, po baśnie i animacje. Gratka dla każdego miłośnika X muzy. Wstęp na pokazy jest wolny.

Zjazd maskotek – Rowy
Gmina Ustka w swoim kalendarzu imprez ma wiele interesujących propozycji. Jedną z najciekawszych jest Zjazd Maskotek, który odbywa się w połowie lipca w Rowach. Z całej Polski zjeżdżają się duże pluszowe postacie, które reprezentują samorządy, instytucje i firmy. Impreza w swoim programie ma wiele interesujących pozycji. Pierwszego dnia maskotki odwiedzają dzieci przebywające na Oddziale Dziecięcym słupskiego szpitala, wręczają im upominki, robią wspólne zdjęcia, by na twarzach chorych pojawił się uśmiech i zapomniały choć na kilka chwil o przykrych chorobach. W kolejnych dniach imprezy odbywa się parada maskotek ulicami Rowów, ich prezentacja na scenie, występy artystyczne, a także zwiedzanie stoisk, na których promują się rozmaite instytucje i urzędy.W trakcie trwania całej imprezy odbywa się głosowanie na najsympatyczniejszą maskotkę – „Maskotkę NAJ”. Ogólnopolski Zjazd Maskotek co roku przyciąga liczne grono zainteresowanych. Jest to doskonała okazja na zabawę w towarzyszeniu całej familii.

Festiwal Legend Rocka - Strzelino
Prawdziwa perła wśród imprez odbywających się w powiecie słupskim. Zorganizowany z wielkim rozmachem, odbywa się w pięknej, malowniczej Dolinie Charlotty, w jednym z największych polskich naturalnych amfiteatrów. W 2010 roku była to już czwarta odsłona Festiwalu. Koncerty odbywają się 2-3 razy w ciągu wakacji, w weekendy. Organizatorzy zapraszają legendy rocka, których największa popularność przypadła na lata 60. i 70. Co roku Festiwal przyciąga tłumy fanów rockowej muzyki. W poprzednich edycjach wystąpiły takie sławy jak: Bonnie Tyler, Gary Glitter, The Animals czy T.Rex. Organizatorzy zapewniają miejsca parkingowe oraz liczne stoiska gastronomiczne.

Czarne Wesele – Kluki
Czarne Wesele to plenerowa impreza odbywająca się na terenie skansenu w Klukach w długi majowy weekend. Kopanie torfu, czyli Czarnego Wesela – było głęboko zakorzenioną tradycją aż do rozpoczęcia drugiej wojny światowej. Impreza otwiera sezon turystyczny, a jej najważniejszym punktem jest kopanie torfu. Goście mogą próbować swoich sił w tej pracy, a także obserwować inne techniki i codzienne zajęcia dawnej słowińskiej wsi związane z dekarstwem, ciesielstwem czy wyrobem i naprawą sieci. Podejrzeć można także pracę kobiet. Gospodynie słowińskie używały ręcznych maglownic, kołowrotków, czółenek, dzwonówi i dzież. Ciekawostką jest fakt, że dawniej, na tych terenach konie na kopyta zakładane miały buty, by mogły poruszać się po grząskich gruntach. Podczas Czarnego Wesela można posłuchać ludowej muzyki, a także zrobić zakupy. Na kiermaszach można zaopatrzyć się w rzeźby ludowe, obrazy, hafty kaszubskie, produkty z bursztynu i kamieni półszlachetnych, ceramikę Neclów, wyroby plecionkarskie i inne wyroby rękodzielnicze. Dla zwiedzających zagrody dostępne są również punkty gastronomiczne. Czarne Wesele uzyskało wyróżnienie w konkursie Ministerstwa Kultury na Wydarzenie Muzealne Roku w 1997 r., a w 2000 jej twórcy uzyskali nominację do Pomorskiej Nagrody Artystycznej.
Więcej o Klukach... kliknij tutaj>>>

Mistrzostwa Polski w Zbieraniu Grzybów – Korzybie
Dla miłośników grzybobrania znana z bogactwa lasów gmina Kępice przygotowała bardzo oryginalny sposób na spędzenie wolnego czasu. Mistrzostwa Polski w Zbieraniu Grzybów polegają na zgromadzeniu w swoim koszyku jak największej ilości grzybów określonych gatunków w ciągu trzech godzin. Oceny zebranych grzybów oraz wszelkich pomiarów dokonuje specjalna komisja. Do rywalizacji może stanąć każdy. Jest to wspaniała okazja na aktywne spędzenie wolnego czasu w pięknych korzybskich lasach. Uroki tej okolicy dostrzegają ludzie z całej Polski, którzy starają się co roku brać udział w rywalizacji.

Pokopki – Karżniczka
W 2010 roku swoją siódmą odsłonę miały Pokopki. Jesienna impreza, dedykowana rolnikom produkującym ziemniaki, pełna jest wyśmienitych potraw ziemniaczanych, pokazów i konkursów kulinarnych, a także występów artystycznych zespołów ludowych. Wyróżniający się producenci tego niezwykłego warzywa nagradzani są statuetkami Bursztynowej Bulwy. Co roku podczas Pokopek odbywają się wybory Sołtysa i Sołtyski Roku. Wydelegowani do konkursu biorą udział w zabawnych konkurencjach. Święto Ziemniaka przyciąga wielu gości zainteresowanych stoiskami gastronomicznymi kół gospodyń wiejskich, zakupem rozmaitych odmian ziemniaków, występami zespołów oraz zabawami konkursowymi. Pokopki to okazja do rozrywki dla całych rodzin.

Powiatowe Święto Plonów
Sztandarowa powiatowa impreza, która corocznie gromadzi setki zainteresowanych wspólną zabawą gości. A atrakcji jest zawsze co niemiara! Uroczystości zaczynają się podniośle - mszą świętą w intencji rolników. Po modlitwie następuje oficjalne przywitanie wszystkich gości oraz dalsza część programu – na scenie występują soliści, ludowe zespoły taneczne i wokalne. Przygotowane są dmuchane zjeżdżalnie dla dzieci, liczne stoiska gastronomiczne kół gospodyń wiejskich ze swojskim jadłem oraz ze słodyczami, z zabawkami czy rękodziełem. Możliwe jest też odwiedzenie stoisk urzędów i innych organizacji, które obdarowują zwiedzających licznymi gadżetami. Bawiącym na Powiatowym Święcie Plonów organizatorzy zapewniają darmowy poczęstunek. W ramach dożynek odbywa się szereg interesujących konkursów: na wieńce klasyczne i niekonwencjonalne, na chleb dożynkowy, a także turniej gmin i konkurs na Gospodarza i Gospodynię Roku z licznymi zabawnymi konkurencjami, w których zawodnicy muszą wykazać się sprytem, szybkością i specyficznymi umiejętnościami. Zwycięzcy wszystkich konkursów mogą liczyć na wspaniałą zabawę oraz atrakcyjne nagrody. Przybywający na Powiatowe Święto Plonów mają zapewniony na cały dzień atrakcji, zwieńczony wieczornym koncertem gwiazdy.

Gęsia Niedziela
Zagroda Muzealna w Swołowie w okolicach dnia św. Marcina (11 listopada) zaprasza na „Gęsią Niedzielę” - imprezę nawiązującą do jesiennego zwyczaju bicia gęsi. Odbywa się ona cyklicznie w zagrodzie Albrechta w Swołowie. Podczas imprezy można skosztować tradycyjnych pomorskich potraw z gęsiny np. pieczoną gęś z jabłkiem, wędzone piersi gęsie, smalec gęsi z majerankiem, brukwiankę czy kartoflankę pomorską na gęsinie. Na targu produktów wiejskich sprzedawane są smakołyki domowej roboty z gospodarstw terenu Krainy w Kratę, tj. przetwory warzywne, konfitury, wypieki, dżemy i miody. Czas umilają występy artystyczne. Nie brakuje też konkursów i zabaw dla milusińskich. Można skorzystać również z takich atrakcji, jak: przejażdżki konne czy pieczenie jabłek, kiełbasek i ziemniaków na ognisku. Mimo jesiennej aury na imprezie zjawiają się tłumy gości, tym bardziej że większość atrakcji odbywa się w domu, stodole oraz budynku inwentarskim. Gęsia niedziela jest jedną z najmłodszych imprez w regionie, a już zdobyła sobie wielu zwolenników, których przybywa z każdym rokiem.
Więcej o Swołowie... kliknij tutaj>>>Gry, tapety, aplikacje, polifonia i... wszystko na komórkę kliknij tutaj>>>


Web Informer Button